Príjemná lož alebo krutá pravda?

Ktorá z týchto možností je správna? A prečo si ľudia väčšinou vyberú tú zlú?

Verím, že klamať je jedna z najhorších vecí, ktoré môže človek urobiť. Je často krutá a iní ľudia jej hneď uveria. Lebo znie lepšie ako pravda. No je to naozaj tá najlepšia možnosť ktorú máme? Naozaj to stojí za neskoré trápenie, ktoré môžeme spôsobiť?

Ľudia klamú často. Vždy to tak bolo a aj bude. Často sa stáva, že práve ten "asociál" povie pravdu, aj keď je krutá. Povedať holú pravdu môže byť naozaj ťažké, no zamyslite sa. Je lepšie niekomu klamať deň, mesiac, rok alebo mu hneď povedať, že niektoré veci nie sú tak ako si myslí?

Podľa mňa sú len 2 druhy klamstva. Prvý je ten horší. Ten, ktorý zneužívame pre svoj vlastný prospech. Používame slová ako štít, ktorý nás má deliť od rôznych vecí, ktoré sme spáchali. Tiež nám môže pomôcť. Môžeme sa vďaka nemu napríklad zapáčiť určitej osobe. Stavím sa, že každý z nás niekedy v živote povedal malú nevinnú lož, len aby bol trocha obľúbenejší. A pokiaľ sme sa v týchto klamstvách zamotali ako to dopadlo? Ľudia nám viac neveria a často nám nedokážu odpustiť. Veď prečo by som mal veriť niekomu, kto ma už raz oklamal, no nie?

Druhý je to príjemnejší, no o to bolestivejší. Klameme aby sme chránili. Aby sme niekomu pomohli dostať sa zo zlej situácie. Na nejaký čas to síce môže byť dobré, no je to ešte horší pád, ako pri prvom. Pokiaľ klameme z toho dôvodu aby sme pomohli, klameme ľuďom na ktorých nám záleží. Ako to asi zoberú, keď zistia pravdu? Určite to nie je nič príjemné, to vieme všetci. V konečnom dôsledku je podľa mňa najlepšie riešenie pravda.

Na všetko sa nakoniec príde a na nič človek len tak ľahko nezabudne. Tak prečo vlastne klamať? Má to vôbec nejaký význam? Pokiaľ nedokážeme byť sami sebou, ako môžme čakať, že nás niekto bude mať v konečnom dôsledku rád? Prečo si často myslíme, že sa na to nepríde a všetko bude v poriadku s malým "nevinným" klamstvom?

Myslím si, že ľudia často klamú, lebo nie sú sami so sebou spokojný. Schovávame sa za masky, ktoré sme si sami vytvorili a pokračujeme v hraní nezmyselného divadla, zatiaľ čo pri nás môže byť osoba, ktorá by nás mala rada. Mala naozaj rada takých, akí sme.

Ako som už spomínal, práve "asociáli" často povedia pravdu hneď. Možno práve preto sú takí, akí sú. Neveria ľuďom a nechcú sa znova v niekom sklamať. Často vedia, aké to je keď im človek klame a ako to bolí. A presne preto je ich aj ťažšie oklamať. Moja rada? Nehovorte zbytočné lži aj keď sa vám to zdá lepšie. Neskrývajte sa za masky, ktoré sú umelo vytvorené vo váš prospech alebo prospech niekoho iného. Pravda je vždy najlepšie riešenie. Dokonca aj keď je krutá.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Osoba, ktorá často nesúhlasí s dnešným svetom a názormi v ňom.

Chceš vedieť, keď Denník priemerného asociála pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.