Mesto dvoch kontinentov - Istanbul

Mesto ,ktoré nepatrí medzi tie najpopulárnejšie a najvyhľadávanejšie v našich končinách. Prečo to tak je?

Napriek tomu, že je Istanbul úchvatne velkým mestom, a z polovice sa rozpestiera aj na európskom kontinetne, nepatrí u nás, aj napriek veľmi dobrej cenovej dostupnosti, medzi tie obľúbené dovolenkové destinácie. Čím to bude ? Robíme si predsudky kôli odlišnej kultúre či vierovyznaniu ?Alebo ho len jednoducho považujeme za nebezpečné? Dôvodov je viacej. V nasledujúcich riadkoch si priblížime čo sa oplatí vidieť a prečo si vybrať práve Istanbul pre vašu nasledujúcu destináciu na výlet či dovolenku.

Do centra mesta sme sa dostali z hlavnej stanice Istanbulského Marmaray metra Sirkeci, dlhými uličkami plnými obchodov najrôznejšieho tovaru či oblečenia, kaviarní a reštaurácií z ktorých vybehovali domáci a pozývali nás dnu. Vybrať si môžeme z rozličných jedál, kebabov, cukrárenských výrobkov medzi ktoré patrí hlavne domáca pochúťka baklava, či fresh juicov ktoré vám na ulici s radosťou namixujú priateľskí pouliční predajcovia. Tí ktorí ešte neboli v tejto metropole, budú z cien príjemne prekvapený. Za večeru priamo v centre zaplatíte okolo 15-35 try, čo je asi 3-6 €. Po večeri by ste mali ale určite ochutnať baklavu alebo turecký čaj ,ktorý Vám vo viacerých reštauráciách nebudú vôbec účtovať .

Po príchode na hlavné námestie nás z oboch strán obklopili vysoké veže mešít, uprostred rozdelené parkom plného ludí a stánkami , v ktorých si môžete kúpiť pražené gaštany či varenú kukuricu.

Modrá mešita alebo aj Sultan Ahmet camii ako jej domáci hovoria, je jedna z NAJ slávnych pamiatok v Istanbule. Mešita bola postavená už v roku 1616 zakladateľom, ktorý v nej má hrobku. Je voľne prístupná turistom, avšak pod striktným dohľadom stráže. Ak ste náhodou prišli v krátkych, či priľahlých nohaviciach, budete sa musieť najprv vhodne obliecť do dlhej sukne ktorú vám požičajú pri vchode pre turistov spolu aj so šatkou na hlavu.

Nemôžeme nespomenúť velký "Grand bazaar" v centre mesta, ktorý je velkým lákadlom hlavne pre Európanov, ktorí sa radi dajú nalákať na horšie či lepšie vyhotovené "fejky" značiek všetkého možného tovaru. Nájdete tu okrem oblečenia a textilu rôzne šperky, elektroniku, parfémy či domáce potreby . Predavači sú veľmi prívetiví, čo však pre menej zhovorčivé povahy môže byť doslova otravné. Sú schopní Vám uvariť čaj, ponúknuť baklavu a niektorí Vám na počkanie aj skrátia rifle . Ak však nebudete vyjednávať o ceny, domáci ostanú prekvapení, zarazení , a v niektorých prípadoch až urazení.

Zaujímavosťou je velké množstvo túlavých psov, či mačiek, ktoré sú tak nejak súčasťou Istanbulských ulíc . Domáci obyvatelia im nosia jedlo a pre mačky sú postavené aj malé domčeky vedľa chodníkov, kde sa môžu skryť . V každom prípade sa ich nemusíte báť, vo väčšine prípadov si okoloidúcich takmer vôbec nevšímajú, navyše sú všetky očkované a označené čipmi.

Tak čo si myslíte ? Dostali ste už chuť navštíviť Istanbul ?

Dúfam, že sa Vám môj blog páčil, a ak sa rozhodnete už akokoľvek, myslím si , že toto mesto si zaslúži pozornosť a určite by ste ho raz mali vidieť.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
14
Poslať správu

Chceš vedieť, keď vivien.juhaszova777 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.