15.12.2019 11:47

HISTÓRIA VIANOČNEJ KOLEDY: 'The Christmas Song'

Vianočné koledy, či piesne s vianočnou tématikou sú dôležitou súčasťou k získaniu predvianočnej nálady. Zamysleli ste sa niekedy nad tým ako také skladby vznikli a koľko rôznych verzií majú?

Dnes som si pre vás prichystala jednu z mojich najobľúbenejších vianočných skladieb vôbec, a to 'The Christmas Song' alebo 'Merry Christmas To You'. Niekedy zvykne byť označovaná aj ako 'Chestnuts Roasting on an Open Fire'. Pieseň som prvýkrát počula vo filme Chyť ma, ak to dokážeš z roku 2002. Snímka, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil Leonardo DiCaprio sa stala úspešnou, tak ako aj pieseň, ktorá sa mi vryla do pamäti. Scéna, ktorú režisér zobrazil bola smutná, no nádherne prepracovaná a konkrétna vianočná pieseň jej dodala ešte čarovnejšiu atmosféru.

História

História tejto skladby siaha do polovice 40. rokov minulého storočia. Paradoxne vznikla počas horúceho leta producentom a hudobníkom Melom Tormém, a textárom Bobom Wellsom. ,,Všimol som si [jeho] poznámkový blok pohodený len-tak na klavíri. Mal v ňom napísané asi štyri verše. V tom čase ani netušil, že píše hit. Počas horúceho leta v New Yorku sa chcel len ochladiť. O nejakých 40 minút bola pieseň hotová a ja som ju pomohol zhudobniť," povedal M. Tormé.

Na jar v roku 1946 pieseň prvýkrát naspievali The Nat Cole King Trio. Skladba si získala priazeň poslucháčov, ktorí ju označili za najlepšiu RnB a popovú skladbu toho roku. O pár rokov neskôr (1953) ju Nat King Cole prespieval spolu so symfonickým orchestrom, ktorý v tom čase dirigoval Nelson Riddle. V roku 1961 jej finálnu verziu poslednýkrát nahral s orchestrom, ktorý mal pod taktovkou Ralph Carmichael.

V 70. rokoch sa pôvodná verzia tejto piesne dostala do Grammy Hall Of Fame. Podľa BMI je doteraz najviac prespievavanou pieseňou vôbec. Mnohí speváci ju prespievali do mnohých hudobných žánrov pre svoje vianočné albumy. V nasledovných videách si môžete vypočuť pôvodnú, RnB, či gospelovú verziu tejto sladby.

Nat King Cole (1961)

JoJo (2019)

Frank Sinatra (1957)

Christina Aguilera (2009)

Justin Bieber (2011)

Michael Bublé (2017)

Celine Dion (2015)

Ne-Yo (2019)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
music lover.

Chceš vedieť, keď lenkielenk pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.