30.1.2020 16:31

BEYONCÉ: 'IRREPLACEABLE' MOHOL BYŤ ÚSPEŠNÝ COUNTRY HIT

Vedeli ste, že obľúbený hit 'Irreplaceable' v podaní speváčky Beyoncé mal byť pôvodne country hitom? Text piesne dokonca napísal R&B spevák Ne-Yo.

V roku 2003 americká diva Beyoncé (38) odštartovala svoju sólovú kariéru debutovým albumom Dangerously In Love. Spravila tak po následnom rozpade hudobnej formácie Destiny's Child, s ktorými spolupracovala necelých 16 rokov. Svoj druhý album, ktorý neskôr získal prestížne ocenenie Grammy, nazvala B'day (2006) a uverejnila v čase svojich 25. narodenín. Pri tvorbe sa predovšetkým inšpirovala hudbou zo 70. – 80. rokov, tak ako aj hip-hopovými a R&B prvkami.

Skladba 'Irreplaceable' sa radí medzi najznámejšie z menovaného albumu, doplnená singlami 'Deja-Vu' (feat. Jay-Z), 'Ring The Alarm', či mega-hitom 'Listen'. V roku 2008 bola pieseň samostatne nominavaná na cenu Grammy za 'Nahrávku roka', avšak ocenenie si prevzala britská speváčka Amy Winehouse za skladbu 'Rehab'.

Speváčke Beyoncé R&B pieseň priniesla obrovský úspech. Počas roku 2006 sa so skladbou dlhodobo držala na prvej priečke hudobného rebríčka Billboard Hot 100 po dobu desiatich týždňov, čo ju spravilo najúspešnejšou pesničkou roka. Španielska verzia 'Irreemplazable' nesklamala a dostala sa do Top 10 US Hot Latin Songs. Časopis Rolling Stone ju neskôr označil za jednu zo stovky najobľúbenejších hitov prvej dekády nového milénia.

Vznik skladby

Podobne ako mnohé skladby o rozchodoch, aj 'Irreplaceable' reflektuje príbeh nešťastnej lásky. Text piesne napísal americký R&B spevák Ne-Yo inšpirovaný udalosťami, ktoré zažila jeho teta na vlastnej koži. V televíznom rozhovore pre Huff Post Live sa vyjadril, že situácia o ktorej sa v piesni spieva sa reálne odohrala. ,,Pamätám si, že som ako malý pozeral rozprávky, keď sa ma tetin bývalý spýtal: Kde mám veci? Ona odpovedala: Vľavo v krabici. Ten zvyšok, čo som kúpila ostáva mne."

Po zverejnení piesne bola Ne-Yova teta mierne nahevaná, že si ako inšpiráciu pre tvorbu textu zvolil práve tak bizarnú situáciu. Avšak úspech, ktorý skladba následne zožala jej dopomohla k zlepšeniu nálady a dodnes sa zo vzniknutej situácie so spevákom smejú.

Country či R&B song?

Málokto vie, že pri pôvodnom skladaní textu chcel Ne-Yo pre pieseň osloviť country speváčky Faith Hill alebo Shaniu Twain. Po vypočutí akustickej skladby 'Irreplaceable' sa rozhodol, že žánrovo viac spadá pod R&B. Experimentovanie s bubnami sa mu nakoniec vyplatilo a text skladby neskôr prepísal z mužskej na ženskú verziu.

Piesne sa po vypočutí demo verzie ujala spomínaná speváčka Beyoncé. Kontroverzná situácia však nastala v momente, kedy si Beyoncé privlastnila autorské práva na písanie textu, pričom sama dopomohla len s tvorbou hlavnej melódie a doplňujúcimi harmóniami. Túto skladbu dokonca referoval vo svojej vlastnej tvorbe 'Comfortable' (feat. BabyFace) aj americký raper Lil Wayne.

Televíznej premiéry v country prevedení sa pieseň predsa len dočkala. V roku 2006 počas odovzdávania hudobných cien American Music Awards skladbu naživo zaspievali country duo Sugarland, ku ktorému sa v polovici piesni pridala aj samotná Beyoncé.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
music lover.

Chceš vedieť, keď lenkielenk pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.