24.4.2020 15:58

#2 MUSIC TRIP : Ukrajina

Hudobný seriál Music Trip mapuje európsku hudobnú scénu a prináša prehľad o zaujímavých umelcoch v Európe. Dnes sa pozrieme na autorskú tvorbu v susednej Ukrajine.

Krajina zlatých chrámov má za sebou dlhú a dramatickú históriu, ktorá sa do dnešných dní premieta v mnohých článkoch a zároveň slúži ako námet pre rôzne televízne produkty. Druhá najväčšia krajina Európy stelesňuje synonymá politiky a protestov, avšak pýši sa monumentmi a tajomstvami miest, ktoré nikde inde na európskom kontinente nenájdeme.

Pre Ukrajinu je veľmi signifikantná práve jej kultúra a hudba, ktorá má veľký potenciál presadiť sa aj v moderných časoch. Vzhľadom na špecificky vyhranený hudobný štýl konkrétnej krajiny bolo pre mňa mierne náročné nájsť skladby zodpovedajúce môjmu hudobnému vkusu. V dnešnej dobe však nie je nič nemožné a vďaka tipom mojich ukrajinských priateľov vám môžem aj dnes predstaviť päticu zaujímavých ukrajinských umelcov.

1. alyona alyona - Puška

Pozoruhodné stvorenie vystupujúce pod pseudonymom alyona alyona (28) vdýchlo nový život do ukrajinskej rapovej scény. Len málokto vie, že jedna z najznámejších ukrajinských rapových umelkýň vôbec pôvodne vyštudovala učiteľku v škôlke. K rapu pričuchla ešte ako malá, keď si prekladala Eminemove texty do ukrajinčiny, ktoré si neskôr skúšala zapamätať a rapovať sama.

Jej hudobné videá, v ktorých propaguje body positivity, dosahujú miliónové čísla a tento rok ju dokonca európsky časopis Forbes označil za jednu z 30 najúspešnejších umelkýň pod 30 rokov. Alyona sa predovšetkých orientuje na tvorbu v rodnom ukrajinskom jazyku a vďaka svojmu talentu absolvolala nejedno európske turné.

2. Palagin feat. Misha Marvin – Angel ili bes

Medzi ďalšie skladby, ktoré ma pri potulkách internetom oslovili, bola práve koláborácia producenta Palagina (21) a rusko-ukrajinského speváka Misha Marvina (30). Ide o ich prvý spoločný počin, keďže Palagin sa predovšetkým zviditeľnil prostredníctvom svojej práce pre hudobnú spoločnosť Black Star a Quest Pistols Show, pričom Marvin sa rovnako participoval v Black Star, ale prelomovým bodom mu bol singel ,Nenavižu'.

V súčasnosti sa obaja mladí umelci venujú práve svojim sólovým kariéram a novým spoluprácam. Misha sa dokonca vo zvýšenej miere venuje aj v textrárstvu a skladá piesne pre iných umelcov.

3. MARUV – Siren Song

MARUV (28) je Ukrajinka žijúca a tvoriaca v metropole krajiny – Kyjeve. V rozmedzí rokov 2017 – 2018 tvorila súčasť kapely The Pringlez, no neskôr sa osamostatnila a vydala sa na sólovú dráhu. V roku 2019 dokonca vyhrala ukrajinskú súťaž Vidbir, ktorá jej mala zaručiť postup a reprezentáciu krajiny na Eurovision Song Contest 2019 v izraelskom Tel Avive.

Práva piesne ,Siren Song' však vlastní ruská nahrávacia spoločnosť, čo spôsobilo speváčke komplikácie a svoju reprezentáciu musela zrušiť. Ruská spoločnosť jej dokonca zakázala v menovanej krajine usporiadavať koncerty, aj keď skladba u nich dosiahla 3-násobné platinum. Speváčka kontroverznú situáciu zobrala veľmi športovo a verejne sa vyjadrila, že sa primárne orientuje na hudbu a nie politiku.

4. Brunettes Shoot Blondes - Houston

Opäť veľmi populárnou v Ukrajine je aj indie kapela Brunettes Shoot Blondes, ktorá pravidelne tvorí od roku 2010. V septembri 2014 získali na povedomí vďaka videoklipu ,Knock Knock', ktorý sa stal virálnym a dnes má okolo 15 miliónov zhliadnutí. O rok neskôr si vďaka piesni ,Bittersweet' na svoje konto pripísali spoluprácu s nemeckou automobilovou spoločnosťou Opel.

V súčasnosti kapela netvorí pod nálepkou žiadneho vydavateľstva, napriek tomu svoj obsah produkujú a propagujú nezávislo. Ich najnovšie dielo je skladba s názvom ,Houston', na ktorej videoklipe neprestajne pracovali celé 3 roky.

5. Vremja i Steklo - Loh

Vremya i Steklo (v preklade značí čas a sklo) je ukrajinské hudobné duo, za ktorým vznikom stojí ukrajinský producent Potap. Ten v roku 2010 založil vlastný label MOZGI Enternainment a podpísal oboch hudobníkov, ktorí sa vyznačujú špecifickým hudobným štýlom.

Treba dodať, že v Ukrajine sú veľmi populárni. Svedčí o tom napríklad fakt, že na YouTube majú viac ako 230 miliónov zhliadnutí. Nadya Dorofeeva – speváčka z menovaného dua, dokonca pracuje aj ako ambasádorka a hovorkyňa kozmetickej značky Maybelline.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
music lover.

Chceš vedieť, keď lenkielenk pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.