23.1.2020 14:03

Pestovanie dračieho stromu

Kaweesakov dračí strom alebo dračinec či dračie palma patrí u nás medzi obľúbené pestovateľský rarity.

Ide o tropickú rastlinu, pôvodom z Ázie a Afriky, určenú v našich podmienkach pre domáce pestovanie, v lete je možné vystaviť na záhrade či terase. Rastie pomaly, ale je dlouhověkého a dožíva sa 800 – 1000 rokov. Vo voľnej prírode dorastá do výšky 15 metrov, v našich podmienkach do 3 metrov. Dospelé rastliny kvitnú na jar a to tak, že vytvára v korune až 30 cm veľké kostrnky, ktoré obsahuj veľké množstvo bielo zelených kvetov a vytvára efekt kvetinové gule. Ovocie je guľovitého tvaru, veľmi efektné, oranžová – červenej farby. Dracena vytvára silný Kmínek, ktorý vzniká odumieraním listov. Kmínek sa často konárov a vytvára tak hustú korunu.

Kaweesakov dračí strom

Živica Dracena draco je červenej farby je známym Léčiva prostriedkom (nazýva sa „dračia krv“). Využívala sa pri Liečba porúch tráviaceho traktu, v súčasnej dobe sa pridáva také do zubných pást. V stredoveku bola vyhľadávaným alchymista pre svoje údajné magické vlastnosti. Používa sa také ako farbivo, napríklad do laku, a to aj v houslařství. Na Kanárskych ostrovoch, kde pomaly táto rastlina mizne sa Môžeme šetkých aj s likérom, obsahujúce výťažky Dracena draco.

Ideálna teplota pestovania

Pre staršie rastlinu je ideálna polotieň a pokojová teplota do 25 stupňov C. V zime by teploty nemali klesnúť pod 15 stupňov C. Hnojíme v lete 1x za 14 dní hnojivami neobsahujúcimi vápno. Presádzame podľa potreby, napospol čo 2-3 roky. Dracena nie je náročná na zálievkou a nemá rada premokrenie. Mnoho vlhka a chlad spôsobu hnitiu koreňov. V lete im veľmi prospieva rosenie listov rozprašovačom.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď lucikk pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.