Tirana "hlavné mesto chaosu"

Je naozaj Albánsko miesto, ktoré treba obchádzať? Čo v skutočnosti ukrýva jeho hlavné mesto? Ako vyzerá Tirana? Prečo ju nevynechať?

Tirana – hlavné mesto Albánskej republiky nachádzajúce sa pod pohorím Dajti asi 40 km od morského pobrežia. Je administratívnym a kultúrnym centrom krajiny s počtom obyvateľov asi 650 000. Podľa reálnej situácie by som povedala, že má oveľa viac obyvateľov resp. množstvo ľudí dochádza do Tirany za prácou.

Do Tirany sme prišli klasickou linkou z Durrës. Autobus bol celkom fajn. Pred pár rokmi chodili podobné aj na Slovensku, tak sa nemusíte báť, aká hrôza to bude. Autobusová stanica v Drači bola síce len jedna malá budova s nápisom Bus station a jedným nástupišťom, ale vyzerá to tam v poriadku. Problémom už v Drači bolo zistiť, ktorý autobus kam ide. Väčšinou to je na autobusoch napísané, ale nie vždy. Musíte sa opýtať. Cesta ubehla veľmi rýchlo, cestujúci sa správali slušne a z rádia sme počúvali tradičnú albánsku hudbu.

Autobus nás vysadil na akomsi parkovisku s množstvom ďalších autobusov. Podľa google maps to naozaj bola Stacioni i autobusave – Zona e veriut1. Hemžilo sa to tam množstvom ľudí pobehujúcich sem a tam. Stanica bola hneď pri jednom z hlavných ťahov do mesta Rruga Dritan Hoxha2, ktorá sa súčasne priamo napájala na diaľnicu Tirana – Durrës. Vystúpili sme teda z autobusu a hneď vpadli do tiranského chaosu. Odtiaľto sme mali ísť autobusom MHD priamo do centra.

Problémom č. 1 bolo zistiť, kde autobus stojí. Problémom č. 2 aký autobus ide do centra. Autobusy v Tirane nie sú označené číslami. Sú označené názvami záchytných bodov, ktoré Tirančania všetci poznajú. Okoloidúci autobus nám zastavil, pre istotu sme sa opýtali „Qendër?“3, ujo šofér odvetil „Po“4 a tak sme sa viezli ďalej.

Vyzerá to celé tak, že na autobuse máte napísané Unaza, čo všetci vedeli čo je (len samozrejme my nie) a akou trasou tam autobus ide. Keď tento autobus na ulici stretnete, jednoducho ho stopnete a veziete sa. V autobuse si kúpite bilete 5 za 40 leke, čo je asi 0,30 eur. Autobusov je tu ako mravcov a zastavujú si, kde chcú. Tento počiatočný zmätok Slovákov predpokladám dosť môže vyviesť z rovnováhy. Pozitívum aj tohto autobusu bolo, že bol naozaj čistý, pekný a klimatizovaný. Naozaj to nebola India. Nemusíte sa báť! Ľudia medzi sebou konverzovali (nie kričali!) a v celom autobuse vládla pohoda.

Konečne sme sa teda dostali do centra. Vystúpili sme na ďalšom niekoľko jazdných pruhov širokom bulváre uprostred s cyklistickým koridorom lemovaným stromami. Po chaotickej stanici bol toto naozaj krásny pohľad. Po oboch stranách frčali a trúbili autá. Tento bulvár nás priviedol až do samotného srdca mesta a tým je Sheshi Skënderbej 6. Veľa toho tu nie je. Muzeu kombëtar, Opera, Xhamia Ethem Beu7 a v strede tróni Skanderbeg ....a samozrejme nad tým všetkým nesmie chýbať kuq i zi8. Celé námestie nesie stopy komunizmu. Akoby sa tu zastavil čas. Múzeum je pekné a bohaté na exponáty. Ďalej je tu množstvo ministerstiev postavených Talianmi.

Cestou po ďalšom významnom bulváre prejdete cez riečku Llana, popri Enverovej pyramíde ( ktorej by nezaškodila rekonštrukcia), Kuvendi9 a hlavnom ministerstve prídete až k Sheshi Nënë Tereza10, kde nájdete Universiteti Politeknik i Tiranës11, budovu veľmi často fotenú ako významnú pamatihodnosť Tirany. Zívalo to tam prázdnotou, keďže nebol školský rok, ale toto námestie je námestím demonštrácií a osláv. Nad univerzitou sa nachádza Liqeni Artificial12, kde si Tirančania chodia oddýchnuť. Dali sa tu požičať bicykle a je tu pár barov. Kúpať sa v ňom ale nedá.

Určite si všimnete, že okrem mešít sú tu prítomné aj pravoslávne chrámy. Albánsko je krajinou s veľmi umierneným islamom, ktorý naozaj toleruje aj všetky ostatné náboženstvá. Aká teda Tirana je a prečo tam ísť? Tirana je hlučná, zmätená, ale pohodová a iná ako sme zvyknutí. Je tu čo vidieť. Nechýbajú tu obchodné domy, reštaurácie, bary podobné tým našim. Peniaze si zameníte v každej banke. Nie je tu problém s bankomatmi. Na slávnej ulici Myslym Shyri nájdete množstvo obchodov. V reštauráciách varia úžasne. Albánskeho chleba, lakroru13, kernacka14 sme sa nevedeli dojesť.

Tirana je určená pre tých, ktorým nevadí chaos, neporiadok a vedia si aj v ňom užiť jej pohodu. Určite tam nechoďte, ak vyznávate slovenský národný šport tohto typu tj. po 5 minútach čakania na autobus vás začnú brať nervy a začnete sa svojvoľne sám na sebe rozčuľovať a nadávať na celý systém, pri čom nezabudnete zabŕdnuť do histórie, čím si chcete potvrdiť, že máte pravdu. Tu to nikoho nezaujíma. Nikto sa nerozčuľuje, neznervózňuje a nepozastavuje nad maličkosťami. Skúste sa naladiť na ich vlnovú dĺžku. Síce tu autá vytrubujú od rána do večera, vodiči sú pokojní, milí a usmievaví.

Odporúčam prísť vlastným autom, aby ste náhodou nezablúdili pri využití autobusu. Problémom môže byť jazyk. Ak zastavíte niekoho na ulici, asi sa s nim nedohovoríte, ale ak budete mať mapu, ochotne vám ukáže, čo hľadáte. V prípade mladších generácií sa šanca na úspech samozrejme zvyšuje. Na druhej strane investovať do malého jazykového sprievodcu určite nebude škoda (stojí cca. 7 eur v našich kníhkupectvách).

Tak ako na Albánsko aj na Tiranu treba mať bunky. Nie je pre každého, pretože každý v nej nevidí jej krásu. Ak už sa pre ňu rozhodnete, skúste si ju bez kritiky užiť. Nebudete tu predsa ďalších 5 rokov. Skúste si z nej vziať niečo pekné a pozitívne. Bude to ťažké, ale dá sa to. Kdekoľvek vojdete s každým Mirëdita15 Tirane a srdečnému albánskemu národu dáte ďalšiu šancu zanechať vo vás dobrý dojem a dôvod vrátiť sa. Vôbec nie je až taká hrozná, aké sú predstavy Slovákov, ktorým možno stále veríte. Choďte sa radšej presvedčiť na vlastné oči a urobte si vlastný názor. Potom mi možno dáte za pravdu.....a možno nie.

1 Autobusová stanica – severná časť

2 Ulica Dritana Hoxhu

3 Centrum?

4 Áno

5 Lístok

6 Skanderbegovo námestie

7 Národné múzeum, opera, mešita Ethem beu

8 Albánska zástava

9 Rada

10 Námestie Matky Terezy

11 Tiranská polytechnická univerzita

12 Umelé jazero

13 Jedlo podobné chlebu plnenému so špenátom

14 Obdoba čevapčiči

15 Dobrý deň

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Som jedna z milióna, ktorá rada cestuje a všetko okolo seba sa snaží vnímať v širšom kontexte a preskúmať do hĺbky. Sú miesta, ktoré navštevujem pravidelne kvôli ľuďom, ktorí tam žijú. Ľudia a ich zmýšľanie sú totiž tá najfascinujúcejšia "vec", ktorá dáva všetkému okolo nás hodnotu. Niekedy však treba povzbudiť, aby ľudia nezabudli na svoju výnimočnosť a ukázať iný uhol pohľadu. Nie som odborník a ani sa za neho nevydávam. Keď môžem, pomôžem a povzbudím. Z mojich cestovateľských snov si chcem čoskoro splniť Irán a Kolumbiu. No najviac doma sa cítim na albánskej pláži. Inšpiráciou sú mi iné kultúry a ich vnímanie okolitého sveta. Hovorím niekoľkými jazykmi a snažím sa žiť tak, aby som nič neľutovala.

Chceš vedieť, keď Miroslava Katonová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.