Zaseknutý/á v nešťastnom vzťahu? Cesta von existuje

„Ak ma nevieš zniesť počas pandémie, nezaslúžiš si ma v tých najlepších časoch.“ Či ako sa to hovorí.

Zatiaľ čo je karanténa výzvou aj pre tie najšťastnejšie páry, vzťahy, ktoré ani predtým neboli veľmi stabilné, sa teraz môžu skrátka stať neznesiteľnými.

Prieskumy zaznamenávajú dramatický nárast žiadostí o rozvod a takisto nárast domáceho násilia počas sociálnej izolácie. A aj keď vás váš partner fyzicky netýra, možno ste si uvedomili, že trávenie času s ním/ňou jednoducho za veľa nestojí.

A to je OK. Ľudia rastú. A preto sa páry v priebehu rokov postupne môžu prirodzene odcudziť. Alebo v priebehu v mesiacov. Alebo v priebehu niekoľkých týždňov či dní počas tohto výnimočného obdobia. Byť s niekým spolu v izolácií 24/7 po dobu niekoľko týždňov odhalí pravú tvár toho druhého. Človek sa naplno neukáže, keď sa spolu vídavate len niekoľko hodín počas normálneho pracovného dňa.

Takže ak ste si práve vďaka lockdownu uvedomili, že ste zaseknutý/á v nefunkčnom vzťahu, aké sú vaše možnosti?

Párová terapia? Predstavte si ordináciu každého vzťahového psychológa, ak sa karanténa predĺži. Presne tak. Párová terapia cez internet? Viete si predstaviť, že by vám to naozaj pomohlo? Ak áno, skúste to. Ste dvaja rozumní dospelí ľudia, ktorí vedia všetko jednoducho vyriešiť úprimnou a jasnou komunikáciou ale s rešpektom. Či?

Ak to tak nie je, je čas zamyslieť sa nad vašou osobnou psychickou pohodou, ktorú by ste mali vždy priorizovať. Teraz je možno ideálny čas objaviť vaše možnosti ako jednotlivec. Otázka, ktorú by ste si mali položiť, je jednoduchá: spĺňa osoba, s ktorou zdieľam svoj život, moje súčasné požiadavky na partnera? Je to vzťah, ktorý si zaslúžim?

Ak nie, ste v správnom čase na správnom mieste. Objavte vaše možnosti teraz a stretnite sa, keď sa veci vrátia späť do normálu. Alebo ešte lepšie – vytvorte si váš nový (a vylepšený) normál.

Čítajte ďalej: Ste doma v karanténe? Využite svoj čas múdro

Ak ste obeťou domáceho násilia, obráťte sa na https://www.zastavmenasilie.gov.sk/ alebo podobnú službu vo vašom okolí.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Jedinečný zoznamovací koncept SugarDaters® je už konečne aj na Slovensku. Pridaj sa k nám zadarmo, nájdi si svojho SugarDaddyho a nechaj sa rozmaznávať!

Chceš vedieť, keď SugardatersSlovensko pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.