Ak ste ešte neboli v Čiernej Hore, rýchlo svoju chybu napravte!

The best of Montenegro

Pravidelne niekoľkokrát ročne cestujem do krajín západného Balkánu. Tieto miesta sú mojou vášňou. Skrývajú v sebe toľko krásneho, poučného a zaujímavého, ako hádam žiaden iný kút sveta. Navyše nie sú až také vzdialené, čo je veľká výhoda.

Čiernu Horu som prvýkrát navštívila pred pár rokmi a po každej mojej návšteve ju viac a viac odporúčam. Dokonca som si ju obľúbila viac ako Chorvátsko. Má viac výhod, síce nie je až taká známa a predsa je v niečom odlišná. Už pri vstupe do krajiny vás budú vítať pútače s nápismi „Vitajte v pozitívnej Čiernej Hore“. Krajina sa hrdí svojim pozitivizmom a je naozaj veľmi prívetivá a optimistická. Atmosféra je veľmi priateľská. Jej obyvatelia sú veľmi srdeční.

Čierna Hora je hornatá krajina, čo určite ocenia milovníci turizmu, horolezectva, raftingu a iných aktivít v prírode. Oplýva neskutočným prírodným bohatstvom. Na hory sa môžete dokonca dívať priamo z vôd Jadranského mora. Hlavným cieľom, pre ktorý turisti túto krajinu navštevujú, je práve spomenuté Jadranské more. Celú jej západnú hranicu tvorí more.

Ak zvažujete, že svoju letnú dovolenku strávite v Čiernej Hore, čítajte ďalej, aby vám pri pobreží niečo neuniklo a aby ste si vybrali správne.

Boka kotorska – slnko, more a oddych na jednom mieste

Boka kotorska je jedno z najväčších lákadiel tejto krajiny. Je tiež najväčším zálivom na úpätí pohoria Lovćen a nachádza sa neďaleko severnej hranice s Chorvátskom. Mylne je niekedy považovaná za fjord. Skladá sa zo 4 menších zálivov pomenovaných podľa miest Herceg Novi, Risan, Kotor a Tivat. K týmto mestám by som ešte pripojila mestečko Perast. Prirodzene v každej usadlosti, ktorá sa tu nachádza, je možnosť stráviť dovolenku. Ak ste teda chtiví oddychu, horúcich slnečných lúčov a pokojného mora, môžete si vybrať ktorékoľvek z týchto miest. Každé z nich má jedinečnú atmosféru. Kotor je najväčší a najživší. Samozrejme určite sa nebudete nudiť ani v tých ostatných. Z každého mesta sa bez problémov dopravíte kdekoľvek. Ak sa chcete pohybovať v rámci zálivu, asi je najlepšie využiť prepravu loďou.

Kotor je jedno z najlepšie zachovaných stredovekých miest. Nachádza sa tu aj prístav a je vhodným východiskovým bodom na prechádzky do hôr. Celé je zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto má zachované stredoveké hradby, ktoré sú spojené s pevnosťou Sv. Ivana. Nájdete tu hŕbu sakrálnych pamiatok, z ktorých je najznámejšia katedrála Sv. Tripuna, ktorý je patrónom mesta. Nevynechajte ani množstvo palácov, brán a obytných domov, ktoré odzrkadľujú stredovekú kultúru.

Risan je najstarším sídlom v Boke kotorskej. Je významný hlavne pre svoju históriu, antické hradby, villu rusticu a ikonografickú školu, ktorá pokračuje v stredovekej tradícii. Tivat je pokojné mesto preslávené svojou luxusnou štvrťou Porto Montenegro. Okrem nej tu nájdete aj renesančný palác, zaujímavý mestský park a množstvo sakrálnych pamiatok. V tomto meste sa nachádza aj letisko, čo je veľmi praktické, ak pocestujete lietadlom.

Ak sa chcete pokochať pohľadom na rozkvitnuté mimózy, zavítajte do mesta mimóz „Herceg Novi“. Rovnako si nezabudnite prehliadnuť centrum mesta s mestkými hradbami, kostolmi a chrámami. Asi 2 km od mesta sa nachádza čarovný kláštor Savina. Perast sa nachádza oproti najužšiemu miestu v celej boke Verige, ktoré je široké iba 350 metrov. Perast je najmladší z menovaných miest so zaujímavými pamiatkami. Priamo oproti mestečku sa nachádza umelo vytvorený ostrov Gospa od Škrpjela s kostolíkom a ostrov Sv. Juraj. Na svojej ceste zálivom ich určite nevynechajte.

Budva – mesto, ktorému nič nechýba

Smerom na juh od Boky leží „Dubrovnik Čiernej Hory“ mesto Budva a slávna budvanská riviéra. Budva je centrom diania, ideálna na skvelú dovolenku, má kilometre krásnych pláží a skvelé služby. Každý si tu nájde to svoje. Má krásne historické centrum, bohatý kultúrny program, množstvo možností výletov. Oproti Budve leží ostrovček Sv. Nikola známy pre svoju pláž Hawai. Odporúčam navštíviť. Je nezabudnuteľná. Čo sa týka pláží je ich tu nespočetné množstvo. Do pozornosti by som rada dala ešte ostrov Sv. Stefan, ktorý si môžete pozrieť z lode. Ďalšie obľúbené letoviská sú Petrovac a Sutomore.

Bar – kraj olivových hájov

Charakter krajiny sa mierne mení pri meste Bar, ktoré leží čiastočne na rovine pri mori. Lesy priamo pri pláži tu už nie sú samozrejmosťou. Je to najväčší čiernohorský prístav, z ktorého sa dá preplaviť do Talianska a iných krajín. Pri prístave sa nachádza moderné mesto s hotelmi. Mesto je veľmi obľúbené turistami pre veľký počet pláží vysokej kvality. Pláž Čanj alebo perlové pobrežie je jedným z najkrajších pobreží s pieskovými plážami v celej krajine. Typickým symbolom mesta a jeho okolia sú olivové háje. Nad moderným mestom sa nachádza rekonštruované staré mesto – Stari Bar s množstvom historických pamiatok. V starom meste si môžete všimnúť mešity, ktoré sú pozostatkom minulosti.

Ulcinj - brána do albánskej kultúry

Centrom najjužnejšieho kraja Čiernej Hory je mesto Ulcinj. Toto mesto je špecifické tým, že je obývané albánskou menšinou a jej vplyv je tu badateľný. Je peknou ukážkou, ako môžu spolunažívať 2 odlišné národy s odlišným vierovyznaním. Mesto je dvojjjazyčné. Mestu dominuje staré mesto na úpätí skaly, uvidíte tu mešity, kostoly a aj pravoslávne chrámy. Ulcinj je ale známy hlavne pre svoju veľkú pláž s liečivým pieskom, ktorá sa nachádza za mestom a tiahne sa až po hranicu s Albánskom. Na samotnej hranici nájdete ešte ostrov Ada Bojana, ktorý z 2 strán obmýva rieka Bojana a z tretej more.

Čiernohorské pobrežie ponúka svojim návštevníkom širokú paletu možností, kde a ako stráviť svoju dovolenku. Každé miesto má v sebe niečo jedinečné a závisí len od vás, čo presne preferujete. Dúfam, že už neváhate a určite túto krásnu malebnú krajinu čoskoro navštívite.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Som jedna z milióna, ktorá rada cestuje a všetko okolo seba sa snaží vnímať v širšom kontexte a preskúmať do hĺbky. Sú miesta, ktoré navštevujem pravidelne kvôli ľuďom, ktorí tam žijú. Ľudia a ich zmýšľanie sú totiž tá najfascinujúcejšia "vec", ktorá dáva všetkému okolo nás hodnotu. Niekedy však treba povzbudiť, aby ľudia nezabudli na svoju výnimočnosť a ukázať iný uhol pohľadu. Nie som odborník a ani sa za neho nevydávam. Keď môžem, pomôžem a povzbudím. Z mojich cestovateľských snov si chcem čoskoro splniť Irán a Kolumbiu. No najviac doma sa cítim na albánskej pláži. Inšpiráciou sú mi iné kultúry a ich vnímanie okolitého sveta. Hovorím niekoľkými jazykmi a snažím sa žiť tak, aby som nič neľutovala.

Chceš vedieť, keď Miroslava Katonová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.