Spoznajte krásy stredného Slovenska

Ponúkame vám prehľad zaujímavých a krásnych trás po celom strednom Slovensku

V živote človeka sú udalosti, okolnosti a zážitky, ktorých krásnu stopu v sebe nesie po celý život. Ponúkame vám prehľad unikátnych a pútavých miest na Slovensku. Či už máte radi turistiku, alebo atrakcie, či adrenalínové zážitky, mysleli sme na všetkých, aj na vaše deti. Preto vám želáme, nech je tento sprievodca pre vás inšpiráciou k novým zážitkom.

Via Ferrata Komín na Skalke pri Kremnici

Umiestnenie tejto Via ferraty je v Kremnických vrchoch. Vášniví lezci a turisti si práve tu nájdu ,,svoju šálku kávy.´´ Počiatočný bod k zážitkom začína vo východiskovom bode Relax centrum Skalka, kde si viete priamo na mieste v prípade potreby zapožičať povinnú výbavu.

Via ferrata je jednosmerná a má niekoľko ciest:

- Trubačova veža B

- Komín s obťažnosťou C

- Výzva E (najnáročnejšia Via ferrata na celom Slovensku)

- K ceste patrí aj krátka Via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B. Jedná sa o takú ,,drobničku.´´ Je to puklina v skale, ktorou vedie maličká trasa. Na vstup však potrebujete čelovku.

Je potrebné zvážiť všetky fakty a hlavne svoju fyzickú kondíciu, nepreceňovať sa.

Aby toho nebolo málo, je možné natrafiť na tzv. boulderové steny. Tie ponúkajú rôznorodé obťažnosti lezenia. Po novom je prístupný aj najdlhší visutý Via ferratový most na Slovensku. Ten má dĺžku neuveriteľných 78 metrov a visí medzi bralami. Určite nie je pre ľudí ktorí nemajú v láske výšky, nakoľko je miestami až 45 metrov nad terénom. Podobný most na Slovensku nenájdete.

Žiarska dolina

Táto dolina je vyhľadávaná začínajúcimi turistami i rodinami s deťmi pre svoj dostupný prístup. Dolinou vedie asfaltový turistický chodník priamo k Žiarskej chate (1325 m.n.m.) v dĺžke 6 km. Výstup k Žiarskej chate viete absolvovať za 1h 30min, samozrejme podľa tempa chôdze. Veľmi zaujímavým miestom pri vstupe do doliny je i Medvedia štôlňa, ktorá predstavuje staré banské dielo. Pri vstupe a po zaplatení dostanete aj čelovku, špeciálne oblečenie ani obuv nepotrebujete.

Cestu späť od chaty viete absolvovať aj zjazdom na kolobežkách, ktoré požičiavajú pri chate.

Pre turistov, ktorí chcú pokračovať ďalej od Žiarskej chaty je možností dostatok. Či už do Žiarskeho alebo Smutného sedla, ale aj na prenádherný Baníkov .

Chceme upozorniť na fakt, že vďaka pandémií COVID-19, je potrebné si informácie o dostupnosti a prístupnosti zistiť pred uskutočnením akéhokoľvek výletu, alebo atrakcie. Za pochopenie ďakujeme.

Pre ďalší skvelé tipy výletov po celom Slovensku navštívte našu online publikáciu na strane č.27

---> Tu.

Naša publikácia bola vytvorená na školské účely a je zastrešená Fakultou masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.

(Autor príspevku Veronika Hamráková)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
La vie en rose

Chceš vedieť, keď minnien.nikka pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.