Martin Seligman je kognitívny psychológ, ktorý dlhé roky testoval myšlienku „naučenej bezmocnosti“. Jeho experimenty, ktoré dávali psom mierne elektrické šoky, dokázali, že sa vzdali pokusu o útek, ak verili, že čokoľvek budú robiť, šoky budú stále prichádzať. Iný výskumník testoval princíp na ľuďoch pomocou hluku a zistil, že naučená bezmocnosť sa dá v ľudskej mysli vytvoriť rovnako ľahko.
Experimenty napriek tomu obsahovali anomáliu: každý tretí predmet sa nevzdal. Čím sa tieto predmety líšili? Čo núti niekoho, aby odišiel po odmietnutí partnerom, a ďalší pokračuje, aj keď jeho celoživotné dielo vyjde nazmar? Seligman zistil, že niektorí ľudia si vysvetľujú udalosti tak, že porážka sa nepovažuje za trvalú a nemá vplyv na základné hodnoty; a tomuto optimizmu sa dá naučiť.
Ďalšia informácia, ktorá mi nechala otvorené ústa a nikdy ju nezabudnem je zodpovednosť, ktorú majú všetci rodičia za to, aby deti naučili optimistický štýl vysvetľovania. Jedným z hlavných faktorov toho, že sa deti stanú optimistami alebo pesimistami, je štýl vysvetľovania ich primárneho opatrovateľa. A to ma motivuje pracovať na zmene ešte omnoho viac.
Stručne povedané: Táto kniha sa zameriava na to, ako naučiť ľudí optimistickejšie myslieť, ako im pomôcť zvýšiť odolnosť voči ťažkým životným udalostiam a to najhlavnejšie je, že pestovanie optimistického zmýšľania výrazne zvyšuje naše šance na zdravie, bohatstvo a šťastie.
Roky výskumu v jednej knihe, nieje to úžasné? A my to môžeme vedieť za pár dní, čomu niekto obetoval celý život. Preto si vážim nad zlato dobre a užitočné knihy, a tá je rozhodne jednou z nich.
Dajte mi vedieť, či ste si knihu prečítali a čo si o nej myslíte. Ak si tiež myslíte, že táto recenzia môže pomôcť niekomu známemu, zdieľajte ju s ním. Vďaka
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď Monika Hudacek pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.