Knihy, čo ťa nakopnú : TOMÁŠ BAŤA

Ak sa ma niekto opýta, kto je mojím vzorom a inšpiráciou, bez váhania odpoviem že je to Tomáš Baťa.

Je pre mňa symbolom odvahy, čestnosti, služby druhým, priameho jednania, integrity a taktiež je pre mňa kráľom podnikateľského príkladu.

Táto biografia ma hlboko zasiahla. Je o príbehu človeka, ktorý vyslal do celého sveta nie len svoj tovar, ale aj vlastné vízie, sny a filozofiu fungovania podniku, práce a dokonca aj života.

Je o príbehu chudobného chlapca zo Zlína ktorý začal svoj veľký podnikateľský sen výrobov topánok pre bábiky a vypracoval sa na človeka, ktorý vybudoval najväčšie impérium v obuvníckom priemysle.

Tento výnimočný človek si dokázal podmaniť tisíce ľudí, ktorých svojou prácou vychovával a menil ich myslenie a to jediným - skrz jeho osobný príklad. Nikdy nie jeho zamestnanci ale spolupracovníci, ako ich nazýval, boli stále spolu s ním súčasťou a myslím si, že aj hlavnou príčinou jeho úspechu.

Opísať Tomáša Baťu a jeho život v pár riadkoch je pre mňa nemožné ale je tu Antonín Cekota jeho blízky priateľ a spolupracovník, ktorý to v tejto knihe urobil priam dokonale. Verím, že toto dielo vás minimálne inšpiruje tak ako mňa, lebo je uchopiteľné v každej dobe, a hlavne v tejto, kedy naša spoločnosť a ľudia, ktorí ju tvoria potrebujú myšlienky Tomáša Baťu viac ako kedykoľvek predtým.

Odkaz, ktorý zanechal po sebe je tak jednoduchý, nadčasový, hlboký a pre mňa nesmteľný. Aj keď už nikdy nebudem mať možnosť sa mu poďakovať zato, ako hlboko ovplyvnil môj život ale navždy mu budem vďačná zato, čo ma jeho životom naučil.

„Neodkazuji Vám budovy, ani stroje, to jsou jen hromady cihel a železa. Odkazujem Vám systém. Ptáte se mne, jak sem vybudoval náš podnik? Nevybudoval sem podnik, vybudoval jsem člověka a ten vybudoval podnik. Vybudujte najprv sebe, pak druhé “ - Tomáš Baťa

… Veď aj tak nakoniec, slová pominú, ale skutky zostanú …

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Verím, že deň za dňom môžete napredovať malými krokmi. Každý deň môžeme byť o niečo múdrejší, lepší, štedrejší, empatickejší ako predchádzajúci deň. Milujem osobný rozvoj a čítanie kníh :)

Chceš vedieť, keď Monika Hudacek pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.