Knihy, čo ťa nakopnú : MÔJ POSLEDNÝ VÝDYCH

Lámajúce srdce, emotívne a skutočne inšpiratívne.

Myslím si, že nikto nie je lepší vo vysvetľovaní skutočného významu smrti ako ten, kto jej čelí. Pre mňa najdojímavejšia meditácia hlavne o čase, ktorý pre chorého človeka znamená najviac …

Je o samom autorovi, človeku na vrchole svojej lekárskej kariéry. Jedného dňa diagnostikovaná rakovina pľúc v štvrtom štádiu a život sa obracia na ruby. Na jednej strane lekárom, ktorý chcel uzdravovať a na druhej strane na vlastnej koži nevyliečiteľne chorým pacientom.

Príbeh o jeho napätom manželstve s lekárkou Lucy a o tom, ako ich táto výzva znovu spojila. Znovuobjavujú svoju lásku k sebe navzájom a nachádzajú radosť príchodom dcéry, ktorá transformuje posledných osem mesiacov autora. Je to Lucy, ktorá dokončuje túto knihu, ktorú už autor nestihol dokončiť s veľkou čestnosťou a eleganciou, ktorá odráža jeho vlastnú …

Smrť a umieranie nie sú nikdy ľahké, najmä ak je človek mladý a má svetlú, sľubnú budúcnosť. Aké je to čeliť smrti v mladom veku? Ako vyzerá odvaha tvárou v tvár neistote? To presne sa dočítate v tejto knihe od človeka, ktorý sa pokúsil preskúmať hranicu medzi životom a smrťou.

Je výrečným vyjadrením skutočnosti, že všetci čelíme svojej smrteľnosti každý deň, či už si to uvedomujeme alebo nie. Po prečítaní tejto knihy, otázka ktorú si položíte nebude ako dlho, ale skôr, ako žijete. Prinúti sa zamyslieť sa nad tým čo je v živote najdôležitejšie. Ukáže aký krehký môže byť život.

Je ťažké adekvátne pochváliť knihu, ktorá tak uštipačne zobrazuje život, smrť, utrpenie a zmysel a stavia nás na cestu tvárov v tvár smrti. Kalanithi nejakým spôsobom dáva do slov zážitky, o ktorých sa neuveriteľne ťažko hovorí, a pri tom nás učí veľa o hľadaní toho, na čom skutočne nakoniec záleží.

To čo naučila mňa je, že myslíme, že máme more času. No zrazu jedného dňa sa môže stať, že čas bude presne tým, čoho budeme mať zúfalo málo … MEMENTO MORI ...

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Verím, že deň za dňom môžete napredovať malými krokmi. Každý deň môžeme byť o niečo múdrejší, lepší, štedrejší, empatickejší ako predchádzajúci deň. Milujem osobný rozvoj a čítanie kníh :)

Chceš vedieť, keď Monika Hudacek pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.