POLYAMORIA - nekonečná láska?

Viete si predstaviť, že by ste mali niekoľko ľúbostných vzťahov naraz? Ale stým, že by o tom vaša polovička vedela a tolerovala to. Pýtate sa, či sa to vôbec dá. V polyamorných vzťahoch áno.

Trávili by ste spolu voľný čas, chodili na výlety a fungovali po sexuálnej ale aj citovej stránke. Nažívali by ste v jednej spoločnej domácnosti a plnili všetky funkcie partnerského vzťahu. Tvorili by ste trojicu, štvoricu či päticu, ktorá sa navzájom podporuje a miluje. Žiarlivosť a nevera tu svoje miesto nenájdu.

Znakom polyamorie je nekonečno v srdci a názov vychádza zo slov amore čo znamená láska a poly – veľa.

Polyamoria je životný štýl, ktorý spočíva vo vytváraní a udržiavaní viacerých vážnych vzťahov súčasne. Polyamorný vzťah by bez dôvery, tolerancie a otvorenosti nemohol fungovať. Takisto by sa takýto vzťah nepovažoval za polyamorný, ak by stým vaša polovička nesúhlasila a cítila sa zranená. V tom prípade by sa vzťah vnímal ako nevera či zrada.

Mnohí si tento jav zamieňajú s promiskuitou či nejakou úchylkou. Polyamoria však NIE JE: Promiskuita, ani na úkor partnera, otvorený vzťah, nevera či experiment.

Láska v tejto podobe je neobmedzená, nekonečná.

POLYAMORIA VS PROMISKUITA

Promiskuitou sa rozumie sexuálna nestálosť, nezáväznosť a časté striedanie partnerov. Hlavnú rolu hrá práve sexuálny apetít. Polyamória v sebe nesie túžbu a cieľ, ktorým je viesť normálne fungujúci vzťah ako “skupina“. V takýchto vzťahoch figurujú funkcie ako stálosť, stabilita, láska, dôvera kompromisy a hlavne komunikácia. Tým pádom tu nejde len o sex ale aj o citovú stránku.

V každej spoločnosti sú vzťahy usporiadané inak, závisí od kultúry, tradícií a zvykov. Polyamoria je na Slovensku tabu, ako skoro všetko ale liberálnejší ľudia si k nej razia cestu.

Existuje viacero typov

Napríklad keď je polyamorický len jeden z páru. Smie chodiť na rande a vedie viaceré ľúbostné vzťahy. Ak stým jeho polovička súhlasí a v sebe poriadnu dávku tolerancie, nevníma to ako sklamanie, tak ide o polyamorický vzťah. Jeden partner je najdôležitejší, dôležité rozhodnutia robíte spoločne, máte spoločný majetok a deti. Každý z dvojice v primárnom vzťahu môže mať ďalších (jedného alebo viacerých) partnerov, ale títo sú považovaní za sekundárnych. Primárny partner má prednosť pred sekundárnymi.

Keď ide o sekundárnu polyamoriu, tak považujete každý zo svojich vzťahov za jedinečný a správate sa rovnako ku všetkým partnerom, nevyčleňujete partnerov na dôležitých a menej dôležitých. Všetci sú rovnako dôležití.

Ako vnímam polyamoriu ja?

Neviem si to presne predstaviť, pretože som dosť žiarlivý človek. Ak by som mala svoje sebavedomie na zdravej úrovni, tak by som svoj pohľad na túto tému možno zmenila. Ak si mám predstaviť, že by som v jednej domácnosti žila ja s mojím partnerom, našou spoločnou partnerkou, len jeho partnerkou a len mojím partnerom tak mám z toho chaos. Človek musí mať inak nastavené myslenie aby si mohol dovoliť viesť takéto vzťahy. Musí mať predovšetkým dostatok dôvery, úprimnosti a samozrejme nesmie byť problém v komunikácií. Komunikácia je dôležitá vo všetkých vzťahoch, nie len v polyamorných.

Už dlhší čas sledujem, že mnoho vzťahov aj manželstiev krachuje práve kvôli nevere. To by sa vám v polyamornom vzťahu nestalo. Pretože tam nevera a ani žiadne iné nepríjemnosti neexistujú. Tu existuje len láska. Dnešné vzťahy mi prídu plné nevier, podvádzania a nadväzovania vzťahov za chrbtom svojich partnerov, z čoho vyplýva bolesť, sklamanie a strácanie dôvery medzi partnermi. Čiže v konečnom dôsledku tu vidím nie jedno pozitívum. Nemyslím si, že ide o úchylku.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Vitajte na mojom blogu. Námetom mojej tvorby je duševné zdravie. Svojimi príspevkami chcem podporiť ľudí, ktorí trpia psychickými problémami a predovšetkým ukázať, že nikto z nás v tom nie je sám. Okrem toho píšem aj príbehy, ktoré to budem takisto zverejňovať.

Chceš vedieť, keď marcela.izakovicova pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.