26.9.2017 18:57

Darina Kašpárová : Ak sa večer nikam nevyberiem, trávim čas práve vyšívaním. Často si idem ľahnúť až neskoro v noci. (Rozhovor)

Aktívnemu vyšívaniu sa začala venovať niečo pred 3 mesiacmi. Začala so šitím a vyšívaním ruksakov a dnes na jej konte nájdeme aj tričká a opasky. Čím nás ešte prekvapí?

Reč je o Darine Kašpárovej pochádzajúcej z malebnej dediny neďaleko Partizánskeho. Už ako malá sa zaujímala o vyšívanie, čo ju nadchlo natoľko, že sa rozhodla vyšívať a šiť nielen pre bábiky, pre seba, ale aj pre verejnosť a tak pretavuje ľudové motívy do moderných doplnkov, či tričiek. Ako sa dostala práve k šitiu ruksakov si prečítajte v rozhovore.

Ahoj Dada. Mohla by si sa na úvod našim čitateľom v krátkosti predstaviť?

Ahoj. Som obyčajné dievča z dediny, ktoré študuje na vysokej škole v Brne, venuje sa rodine, kamarátom, no napriek tomu si nájde čas aj na niečo tvorivé.

Čo bolo prvým impulzom, ktorý ťa nakopol k ručným prácam?

Keď som bola malá, chodila som na prázdniny ku krstnej mame, ktorá neustále niečo vyšívala. Mala veľké krabice pestrofarebných bavlniek, ktoré ma vždy veľmi zaujali. Neskôr som u nej našla časopis plný obrázkov s vyšívaným oblečením. Listovala som v ňom a našla dvoch malých mackov. Keďže som bola dieťa, tieto obrázky ma natoľko zaujali, že som poprosila krstnú mamu, aby ma naučila krížikovú techniku a tak som si ako 8 ročná vyšila svoj prvý obrázok. Doteraz ho mám niekde uložený. :) Doma som potom stále vymýšľala niečo nové a vyšívala som rôzne obrúsky, či obrázky. Taktiež ma k tomu priviedla moja mamina, ktorá má doma krabice plné farebných nití, gombíkov, či zipsov, keďže je vyučená krajčírka. Síce v tomto obore nepracuje, no vždy nám niečo pekné ušila. Z látok, ktoré jej ostali sme si so sestrou šili oblečenie pre bábiky. Čím som bola staršia, tým viac ma lákalo šiť, či vyšívať veci aj pre seba.

Aká bola prvá vec, ktorú si vyšila pre seba a kedy nastal ten zlom, keď si sa rozhodla šiť a vyšívať aj pre verejnosť?

Prvá vec, ktorú som pre seba vyšila bol náramok. Začiatkom leta 2017 som často chodievala na korčule, no nikdy som si nemala do čoho schovať veci, tak som si povedala, že si vyrobím sťahovací vak. Každý mi ho chválil a zaujal ich natoľko, že som postupne začala svoje vaky ponúkať aj pre verejnosť. Takže mi k tomu vlastne dopomohli kamaráti a taktiež môj priateľ , ktorý mi je obrovskou oporou.

Tvoje vaky sú naozaj nádherné umelecké diela. Vieš mi povedať, kde berieš inšpiráciu?

Inšpiráciu nadobúdam hlavne v ľudových motívoch, krojoch, starých knihách, časopisoch, aj na internete, Vlastne všade okolo seba.

Nedávno si predstavila svoje prvé vyšívané tričko. Čo ťa motivovalo k tomu, nezostať iba pri vakoch?

Som povaha, ktorá musí stále vymýšľať niečo nové. Sťahovacie vaky sú často letným doplnkom a nie každý je ich fanúšikom, tak som chcela vytvoriť niečo viac univerzálnejšie

Ako dlho trvá výroba jedného vaku, či trička od samotného nápadu až po finálny produkt?

Záleží na veľkosti a rozmanitosti výšivky. Výroba jedného vaku môže trvať 12 až 20 hodín. Vyšiť široký pás krížik po krížiku, namerať, nastrihať, zošiť. Výroba trička trvá 4 hodiny, podľa náročnosti výšivky. Tričká samozrejme kupujem, takže tu záleží naozaj iba na výšivke.

Aké sú tvoje kritéria pri výbere látky, z ktorej šiješ vaky?

Pri vakoch je dôležité, aby bola látka pevná. Preto som zvolila pevažne riflovinu a monterkovinu, vrchá a bledá časť je z poľanovanej plachty. Rada využívam veci, ktoré už neslúžia svojmu pôvodnému zámeru a tak je úplne bežné, že rozstrihám staré roztrhané rifle. Navyše, potom je aj vak s rovnakou výšivkou vždy originálny.

Takže si zástancom recyklovania, čo ja osobne vyzdivhujem. Stretla si sa už s otázkou, ako a s čím vaky, či tričká kombinovať? Ako ich nosíš ty?

Zatiaľ som sa s takouto otázkou ešte nestretla, no obyčajné rifle, pohodlné tenisky a jednoduché tričko s vyšívaným vakom určite nič nepokazia. Verím však, že sa dajú skombinovať aj do rôznych kreatívnejších outfitov. A keď si oblečiem šaty, či sukňu, rada ich obohatím o vyšívaný opasok.

Keďže chodíš do školy, predpokladám, že nemáš čas každý deň vyšívať. Ako však vyzerá tvoj typicky tvorivý deň?

Ráno vstanem a popri raňajkovaní prezerám sociálne siete, čo ma vždy nenápade stiahne niekam za novými nápadmi. Potom si kreslím nové vzory, kombinujem ich, vymýšľam do čoho by sa dali ešte tradičné výšivky zakomponovať. Zbadám sa, až keď som hladná. :) Poobede často dokončujem veci - strihám, zošívam - vtedy mám pri šijacom stroji najlepšie svetlo. Potom si s kamarátkami niekam zájdeme a fotíme nové veci. Ak sa večer nikam nevyberiem, trávim čas práve vyšívaním. Pustím si dobrý film, alebo debatím s maminou a často si idem ľahnúť až neskoro v noci.

Ak to nie je tajné, máš v pláne rozšíriť svoju prácu aj o iné produkty? Dnes je trendom k vyšívaným opaskom nosiť napríklad sukne.

Vyšívané opasky sú ako stvorené ku kruhovým sukniam. Priznám sa, že som nad tým uvažovala, no zatiaľ som to nechala tak. Svoju ponuku by som chcela do vianoc rozšíriť o vianočné dekorácie, aby sme si mohli vyzdobiť aj náš domov, nielen seba. Mám v hlave mnoho nápadov, avšak ruky nestíhajú a deň má iba 24 hodín.

Čo by si chcela odkázať našim čitateľom?

Čitateľom by som chcela odkázať, aby sa nebáli byť tvoriví. Ak vás niečo baví a páči sa vám to, nájde sa veľa ľudí, ktorým sa vaša práca bude páčiť taktiež a budú vás podporovať v tom, čo robíte. Tak, ako mňa. :)

Ďakujem Darinke za krásny rozhovor. Jej prácu môžete sledovať na jej facebooku, alebo instagrame a jej výrobky zakúpite na sashe.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
7
Poslať správu
Od volantu k štetcom. Šoférka dodávky cez týždeň, vizážistka cez víkend. Takto nejako sa to celé začalo. Dnes ma líčenie a všetko s tým spojené živí.

Chceš vedieť, keď MoňaT pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
20.10.2017 10:53
Život v kamióne
7.10.2017 23:41
Vankúš, ktorý pomáha
4.10.2017 13:47
Si tým, na čo myslíš