Musí byť anglická gramatika taká otrava?

Gramatika naša každodenná... Toľko sa jej obávame, a pritom to ani nie je treba!

Gramatika je považovaná za najťažšiu časť cudzích jazykov. Prirodzene, záleží aj na konkrétnom jazyku, niektoré sa predsa len učia o niečo rýchlejšie a ľahšie, iné zas pomalšie a ťažšie.

Našťastie práve v prípade angličtiny platí, že gramatika nie je taká náročná, ako u mnohých iných jazykov. Napriek tomu však robí mnohým problémy. Pozrime sa, ako to prelomiť.

Výhody, aké má iba anglická gramatika

Určite ste sa už stretli s názorom, že slovenčina je vďaka komplikovanej gramatike jedným z najťažších na svete. Ťažko povedať, či je to pravda, ale určite to máme v slovenčine zložitejšie ako v angličtine.

Jedným z hľavných dôvodov, prečo si môžete vydýchnuť, je, že v anglická gramatika v podstate nepoužíva pády. To znamená nemeníme podstatné a prídavné mená na základe akuzatívu, datívu a ďalších pádov.

Zároveň má angličtina pomerne jednoduché a nemenné tvary slovies pre rôzne osoby. Slovesá sú teda rovnaké pre všetky osoby okrem tretej (on/ona).

Napríklad: ja chcem - I want, ty chceš - you want, on chce - he wants, my chceme - we want, vy chcete - you want, oni chcú - they want. Ako vidíte, iba sloveso v tretej osobe má iný tvar.

Efektívne precvičovanie anglických nepravideľných slovies nájdete na Speaking Friends.

Anglická gramatika očami bežného študenta

Ak ste si zvolili angličtinu a vašou snahou je naučiť sa plynulo komunikovať, okrem slovnej zásoby sa stretnete aj s pravidlami, ktoré tvoria akúsi “kostru” jazyka. Začína to nevinne, abecedou. K tomu sa postupne nabaľujú nepravidelné slovesá, predložky, slovosled, idiómy, a (ne)obľúbené časy.

Drilovanie slovíčok na konkrétne témy, suché gramatické cvičenia, monotónne čítanie vopred zadaných textov, vypracovávanie úloh bez reálneho využitia.

Takto vyzerá štúdium cudzích jazykov na väčšine škôl. Inými slovami, anglická gramatika hrá centrálnu úlohu. A výsledok? Študent nie je schopný použiť to, čo sa naučil, v bežnej konverzácii. Naučené odložíme do šuplíka a ďalej sa tým nezaoberáme.

Prečo je tomu tak?

Je viacero dôvodov, prečo sa nedokážeme naučiť anglicky dostatočne dobre ešte na školách, kedy to máme viac-menej zadarmo. Jeden je ukrytý priamo v nás - a to je náš prístup k štúdiu. Dieťa alebo mladý človek len málokedy chápe dôležitosť cudzích rečí pre budúcnosť. Slovíčka a gramatické poučky sa učí len kvôli testom a skúšaniu v škole, neraz aj proti svojej vôli, z donútenia.

Väčšina z nás teda štúdium angličtiny na škole neberie príliš vážne. Celkom postačí dobrá známka na vysvedčení, to predsa dobre vyzerá. Avšak fakt, že nám absentujú reálne vedomosti si uvedomíme až vtedy, keď sa znalosť cudzieho jazyka ukáže ako nevyhnutná pre našu prácu či ďalšie štúdium. Dobrou správou je, že vtedy ide učenie jazyka akosi rýchlejšie, lebo už máme skutočnú motiváciu.

Opakovanie je matkou múdrosti

Hovorí sa, že jazyky sú veľmi neverné. Keď ich zanedbávame, rýchlo nám z hlavy utečú. A naopak, že čím viac sme v kontakte s cudzou rečou, tým rýchlejšie si zvykneme, stane sa pre nás akosi viac prirodzeným a postupne opadne aj náš strach hovoriť.

Tip: Čím dlhšie daný jazyk nepoužívame, tým viac musíme loviť v pamäti, ťažšie hľadáme slová, správne tvary a časy. Preto sa skúste angličtine venovať aspoň päť minút denne.

Je potrebné "oprášiť" zabudnuté a znova začať hovoriť jazykom, používať ho. Počúvanie, písanie, ale hlavne rozprávanie je to, čo z nás robí majstra. Preto sme na podobnom princípe vybudovali aj Speaking Friends.

Vďaka tomu postupne prestanete rozmýšľať, či použitý tvar je gramaticky správny, reč si zautomatizujeme a všetko pôjde jednoduchšie.

Tipy pre rýchle zvládnutie anglickej gramatiky

1. Anglickú gramatiku sa učte priamo vo vetách, vetných spojeniach - nie iba suché poučky.

2. Zriaďte si zošit, kde si budete zapisovať všetko potrebné. Ideálne menší formát, ktorý poľahky “šupnete” do tašky či kabelky.

3. Stavte na videonahrávky, audionahrávky, učenie sa tak stane skôr zábavou.

4. Sledujte obľúbený seriál v pôvodnom jazyku, “nalepí” sa na vás niečo z angličtiny bez toho, aby ste si to uvedomovali.

Rada na záver: Nebazírujte na dokonalosti

Myslíte si, že je možné naučiť sa hovoriť stopercentne správne po anglicky? Odpoviete si sami, ak sa zamyslíte nad tým, či tak hovoríte vôbec po slovensky. V každodennej reči zrejme nie.

Rovnako ako vy, ani rodení Angličania nehovoria dokonalou angličtinou presne podľa naučených poučiek. Preto sa netrápte, ak sa vám gramatika z času na čas popletie :-)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Speaking Friends je angličtina pre samoukov online. Čo to znamená? Dajme si krátky test: - Si skôr introvert? - Vieš sa o seba postarať? - Nechýba ti odhodlanie? - Dokážeš sa koncentrovať? Ak si na väčšinu otázok odpovedal(a) áno, máš na samo štúdium dobré predpoklady. Úspešný samouk sám začne, keď je treba, motivuje sa a svoje ciele dotiahne až do konca. Znie to zaujímavo? Potom ti chýba už len jedna vec, aby si sa hneď teraz začal(a) vzdelávať, pracovať na sebe a posúvať sa vpred. A to je kvalitný online kurz. Preto sme s láskou vytvorili Speaking Friends - originálny slovenský kurz angličtiny pre samoukov, vďaka ktorému získaš zo svojho štúdia maximum.

Chceš vedieť, keď Speaking Friends pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.