Slovák - odborník na všetko

Aj tak by sa dala charakterizovať naša mentalita. Nech sa udeje čokoľvek, v športe, v politike, na ulici, či na internete, vieme sa ku všetkému vyjadriť a každý má správny patent na pravý happy end.

Trošku odbočím od bežnej tématickosti mojich blogov, avšak aj tento by sa dal nazvať výchovným ďalším v poradí.

K ostatným mojim blogom sa dostanete po kliknutí sem a následnom prečítaní pár úvodných riadkov.

Ale poďme k veci.

Slovák ako tréner

Je tomu pár dní ako skončili na našom území MS v hokeji. Naši chlapci predviedli hru, ktorá lahodila oku, avšak výsledkovo sme skončili tam, kde minulý rok. Nejdeme rozpitvávať či za to môže smola, alebo nedôslednosť v posledných sekundách, no vlna kritiky a hejtu sa striedala s ospevovaním a radosťou. Po každom zápase bol internet plný komentárov, ktorý hráč bol super, ktorý zlý, ktorý nevie prihrať, ktorý nevie chytiť gól, ďalší sa nevie obetovať, tamten hrá v NHL ale je slabý a.... načo pokračovať. Negativita a útoky na hráčov / trénerov / zvyšok realizačného tímu / súpera bola javom častejším, než naše góly - a že ich bolo požehnane. To, že sa k hokeju vyjadrujú chlapi v krčme beriem. Aj zanadávať si bolo načo. Ale komentáre, ktoré nadávali strelcom víťazných gólov proti našim, či komentáre k rozhodcovi, ktorý nás zarezal nepotešil, hraničili s absenciou vitamínov I a Q u niektorých jedincov. Hokej avšak nemám až tak v merku, ako niečo iné...

Slovák ako expert na bezpečnosť a.k.a. policajt

Iste ste viacerí všetci zachytili včerajší incident (31.5.2019) na Obchodnej ulici v Bratislave.

Info o incidente: FB Polícia Slovenskej republiky

Ihneď po zverejnení videa od náhodného okoloidúceho, kde jasne vidieť/počuť použitie strelnej zbrane sa z národa plného trénerov, stal národ plný expertov na policajné zákroky v obytných štvrtiach a priľahlom okolí galaxie.

"Prečo použili zbraň. Prečo až štyri výstrely. Prečo nepoužili donucovacie prostriedky a sebaobranu. Prečo nepovedali, že zranili dievča. Prečo zverejnili info skôr ako novinári. Pre..."...škoda slov.

Každý zákrok polície má svoje postupy, ktorých by sa mal držať - prispôsobujú sa okolnostiam, ktoré sú dané situáciou, gro by malo ostať rovnaké. Ozbrojený útočník, ktorý napadol človeka, slovnými vyhrážkami ohrozoval okolie, neuposlúchol výzvu príslušníka PZ a v neposlednom rade jedného z nich zranil si naozaj koledoval o najhorší scenár, ktorý aj prišiel. Na posúdenie opodstatnenosti použitia služobnej zbrane tu je iný vyšetrovací orgán, nie diskusie na FB alebo v tomto blogu, každý súdny človek však musí uznať, že po vyššie uvedených faktoch, bola streľba nevyhnutná/primeraná.

Obytná zóna, zranená civilistka a.k.a. nech sa naučia strieľať

Neviem koľkí z diskutujúcich strieľali zo zbrane vo vyhrotenej situácií, evidentne však väčšina, pretože vedia, že oni by zbraň v obytnej zóne nepoužili, alebo by použili varovné výstrely, alebo by lepšie mierili - ideálne na nohy. Hahaha. Každý policajt prejde výcvikom a pravidelne absolvuje streľby na zdokonaľovanie svojej činnosti. Každý policajt si je vedomý do čoho sa púšta, ak sa chystá zbran použiť - obhájenie oprávneného použitia, názor nadriadených, ohrozenie okolia, ohrozenie zdravia aj života seba a páchateľa, názor laickej verejnosti. Nie je to o tom, že keď ju mám za opaskom, môžem si strieľať do(z) kdekoho ako demotivácia.

Zranenie civilistu určite nebolo plánom, a policajta, ktorému sa to podarilo to mrzí viac, ako si ktokoľvek z nás myslí. Otázkou však je, či bola adekvátna reakcia okolia situácie, keďže ako ukazuje video od Polície, málokto ju bral vážne alebo aspoň s rešpektom. Podľa dostupných informácií bola mladá slečna zranená ľahko, tak sa snáď čoskoro uzdraví!

Polícia - vďačný "plot na obcikanie"

Aspoň tak mi to príde. Nech urobia čokoľvek, vždy je to naprd.

Zákrok voči páchateľovi so zbraňou? Neadekvátny. Vyčkávanie na vhodnú situáciu? Mali zakročiť skôr. Akcia proti dílerom drog? Chytajú len malé ryby. Riešenie korupcie? A vo vláde nič.

...A môžme pokračovať do zajtra večera, nech je akokoľvek, je to zlé. Je preto načase aby sa do polície dostali hrdinovia spoza mobilov, pisálkovia spoza počítačov a celkovo odborníci z internetových diskusií!

Alebo len stačí, aby sme všetkých nechali robiť si svoju prácu, nedehonestovali ich zákroky, neposudzovali, neohovárali, nenadávali.. Je to jednoduché, každý musí začať od seba. Totiž po vojne je každý generál a "vie, ako to malo byt správne."

Tento blog je vyjadrením názoru autora, nie je nikým platený ani účelový na obranu polície. Tá má svoje kauzy, ktoré jej dôveru znižujú, avšak radoví policajti (ako tí, ktorí vykonali zákrok) si svoju prácu odvádzajú správne.

Zdroj foto: pixabay, google, archív autora

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
13
Poslať správu
Ambiciózny, so snami a víziami. S chuťou a odvahou byť tým, ktorého si zapamätajú (snáď v dobrom). Všetci sa celý život učíme.

Chceš vedieť, keď Bedfrnt pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.